Наш навчальний заклад
Україна - це ми з тобою

 

 

«Нації вмирають не від інфаркту,

спочатку їм відбирає мову»

Ліна Костенко


Слово - найцінніший скарб, який має людство. Мова об'єднує однодумців, створює нації, боронить від ворожих орд. Можна із упевненістю сказати, що кожне рідне слово, виплекане предками, - це безцінна перлина для народу.

Норма літературної мови - сукупність загальноприйнятих правл, якими користуються мовці в усному й писемному мовленні. Мовна норма - мовний варіант у сфері вимови, слововживання, словозміни, закріплений практикою та рекомендований до вживання.

 

10 фактів про те, чому українська мова - це круто 

1. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів. 

2. За даними вченого Василя Кобилюха, українська сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери й походить із санскриту.

3. 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова "мед" і "страва". Це була перша згадка українських слів. 

4. Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце у світі за мелодійністю (після італійської) й третє за красою лексики (після французької та перської). 

5. Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер! Спробуйте вимовити: «дихлордифенілтрихлорметилметан» (це хімікат для боротьби зі шкідниками).

6. У нашій мові є особливі слова - паліндроми. Це так звані «дзеркальні» фрази або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво. Ось, приміром: «Я несу гусеня», або ж «ротатор».

7. Українську офіційно визнали літературною після видання «Енеїди» Івана Котляревського. Тож Котляревського вважають основоположником нової української мови.

8. Перший український «Буквар» видав у 1574 році у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, знайдений 1927-го в Римі. Нині стародрук зберігається в бібліотеці Гарвардського університету. 

9. Українська мова входить в тридцятку найпоширеніших у світі мов, число людей, які розмовляють українською близько 45 мільйонів. До багатьох мов світу увійшли українські слова «гопак», «козак», «степ», «бандура», «борщ» (до польської було запозичено українські слова «hreczka» - гречка, «chory» - хворий, румунської «stiuca» - щука, «holub» - голуб, тощо).

10. За межами Європи українська мова має напівофіційний статус в США (округ Кук штату Іллінойс). Відомо, що округ Кук в штаті Іллінойс - це 16-й з найбільших у світі урядів місцевого самоврядування. В цьому окрузі проживає близько 5,5 мільйонів населення, до складу округу входить місто Чикаго разом з передмістями. А українська мова була обрана як одна з найбільш вживаних мов у даному районі. 

Культурна спадщина України 

Культурна спадщина відіграє важливу роль у збереженні історичної пам'яті, розвитку туризму та культурного обміну між націями. Особливої уваги вимагає також розуміння поточного контексту, в якому перебуває Україна внаслідок російської агресії, що постійно загрожує знищенням зокрема й об'єктам культурної спадщини. За період з 24 лютого 2022 року до 25 травня 2024 рф зруйновано або пошкоджено 1080 пам'яток культурної спадщини. З них національного значення - 121, місцевого - 879, щойно виявлених - 80. 

 Не борщем єдиним, або які українські надбання захищає ЮНЕСКО

ЮНЕСКО внесла український борщ у Список нематеріальної культурної спадщини. Тепер традиційна страва нашого народу і культура її приготування офіційно знаходиться під охороною Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури.

Але окрім борщу до цього славнозвісного і важливого списку входять й інші культурні надбання України.

Петриківський розпис

 


 
Петриківський декоративний розпис як явище українського орнаментального народного мистецтва було внесено до списку нематеріального надбання у 2013 році.

"Жителі села Петриківка прикрашають своє житло, хатні речі та музичні інструменти у стилі орнаментального розпису, який характеризується фантастичними квітами та іншими природними елементами, заснований на ретельному спостереженні за місцевою флорою та фауною", - йдеться на сайті ЮНЕСКО.

 Це мистецтво багате символікою: півень символізує вогонь і духовне пробудження, а птахи символізують світло, гармонію та щастя. Ці розписи оберігають людей від горя і зла.

 

Козацькі пісні Дніпропетровщини
Козацькі пісні Дніпропетровщини були внесені до Списку нематеріальної культурної спадщини, яка потребує термінової охорони, у 2016 році.

 

У цих піснях йдеться "не лише про трагедію війни, але й особисті стосунки воїнів-козаків".

 

Традиція косівської мальованої кераміки
 

 

 

Традиція косівської розписної кераміки - посуду, обрядових речей, іграшок та кахлів - зародилася у XVIII столітті, а свого розквіту досягла в середині XIX століття. 

Основною особливістю косівської кераміки є образне оформлення орнаменту. Сюжетний мотив виражає історію, побут, фольклор, вірування та звичаї гуцулів, навколишній рослинний і тваринний світ.

Така кераміка використовується в побуті, має практичне та художнє значення.

До списку ЮНЕСКО ця невід'ємна частина нематерiальної культурної спадщини гуцулiв увійшла в 2019 році. 

 

Орнек
 
Орнек (Орьнек) є національним кримськотатарським орнаментом і разом з тим - одним з найдавніших досягнень культури кримськотатарського народу.

 

Орнек використовується у вишивці, ткацтві, гончарстві, гравюрі, ювелірній справі, різьбі по дереву, розпису скла та стін.

Символи розташовані так, щоб створити оповідну композицію, наповнену певним змістом.До загальноприйнятих символів належать рослини та дерева, що символізують людей різної статі та віку. А загалом же існує близько 35 символів - кожен зі своїм унікальним значенням і конотаціями.

Наприклад, троянда символізує заміжню жінку, тополя чи кипарис символізують дорослого чоловіка, тюльпан - юнака, мигдаль - незаміжню жінку чи дівчину. Гвоздика символізує літню людину, мудрість і життєвий досвід.

До репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства Орнек та знання про нього були внесені у 2021 році. 

Окрім нематеріальної спадщини, є ще й матеріальна. На сьогодні Список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні налічує сім найменувань. При цьому, три з них частково перебувають на території інших держав.

Які ж українські об'єкти охороняються ЮНЕСКО?

Собор святої Софії з прилеглими чернечими будівлями і Києво-Печерська лавра у Києві 

 

 

Ансамбль історичного центру Львова

 

 Геодезична дуга Струве

 

 Первісні букові ліси Карпат

 

Резиденція митрополитів Буковини та Далмації

 

 

 Дерев'яні церкви карпатського регіону

 

Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його хора 

 

 

 

 Становлення української державності

 

 


"Як і у всякої індивідуальної істоти на землі найперша потреба - це зберегти своє життя, забезпечити його розвиток, передати спадщину в наступні покоління,
так і для кожної нації власна держава є найкращим засобом збереження життя і розвитку"

Володимир Винниченко

 
Витоки української державності - у середньовічній Русі

 

Утворення Русі було результатом соціально-економічного та політичного розвитку слов'ян.

У період Русі розпочалася консолідація слов'янських племен південно-східної Європи в єдиний етнос русинів-українців, почала формуватися українська мова.

Фундаментом правової та політичної культури українського народу стало:

  • прийняття князем Володимиром у 988 році християнства;
  • поширення писемності на основі кирилиці;
  • кодифікація норм звичаєвого права в першому кодексі «Руській правді».
Саме Русь заклала основи державницьких традицій українців таких як:
  • герб;
  • грошова одиниця; 
  • Київ як політичний і культурний центр України.

 

Продовжила традиції української державності Галицько-Волинська держава
 

У ХІІІ-ХІV століттях відбувається розвиток інституту державності на значній частині українських земель.

Збереження й посилення європейського вектору розвитку, який став частиною зусиль у боротьбі із монгольським нашестям, що стало виявом коронування Данила Галицького.

Саме в ті часи на українських землях з'являється традиція міського самоврядування - магдебурзьке право.У середині XIV століття українські землі увійшли до складу Польського королівства і Великого Князівства Литовського

Велике Князівство ЛитовЗапорізька Січ сформувала підвалини республіканської форми правління, нові принципи судочинства та джерела права.

Державною мовою Великого Князівства Литовського стала руська, якою велися ділові папери.

Основним джерелом права була «Руська правда», пізніше - «Литовські статути».

Створення нового соціально-політичного феномену - запорозьке козацтво. Запорозьке козацтво - це природне прагнення до самозбереження, самоствердження і самореалізації, а також наявність великого масиву вільних земель - Дикого поля.

На принципах особистої свободи та виборності влади було створено військово-політичну організацію - Запорізьку Січ.

Запорізька Січ 

 

 

Запорізька Січ сформувала підвалини республіканської форми правління, нові принципи судочинства та джерела права.

У середовищі козацької еліти чітко формується фундаментальні основи майбутньої національної державної ідеї, головні серед яких - право українського народу на власну державу та генетичний зв'язок козацької держави з Руссю.

Вершиною політико-правової думки Гетьманщини стало укладання Пилипом Орликом 1710 року Конституції.

 

Під час Першої світової війни формується поняття української нації з її етнічними кордонами, мовою та культурою. Вплив історичних катаклізм та мільйонні жертви українців, неодноразове виборювання самостійності 

Українська революція

 

Вперше у ХХ сторіччі створили незалежну національну державу. Створено принципи державного будівництва: затвердження принципів судової системи, закон про вибори, сформування уряду, розпочато формування війська.

22 січня 1918 року відбулося проголошення незалежності та суверенності Української Народної Республіки.

За часів УНР було затверджено:

 

  • герб - основним елементом якого був тризуб;
  • гімн «Ще не мерла Україна», синьо-жовтий стяг - Державним прапором України.
Уперше тризуб стає атрибутом військової форми
22 січня 1919 року було проголошено Акт злуки УНР і ЗУНР. Ця подія об'єднала Україну та стала підставою для відліку історії соборності України.

 
В умовах Другої світової війни в 1941 році прийнято Акт відновлення української держави, проголошення Акта відбулося у багатьох містах західної та центральної України.

УПА створює Українську головну визвольну раду (УГВР). Таким чином збройна частина українського визвольного руху отримала політичне представництво - зародок державної влади незалежної країни, дотримання принципів демократії навіть у найважчих умовах підпільно-партизанської боротьби.

В умовах послаблення командно-адміністративного диктату у 80-х роках ХХ століття знову відроджується масовий національно-патріотичний рух і постає питання незалежності.

В 1990 році Верховна рада УРСР приймає Декларацію про державний сувернітет.

 

24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, який став точкою відліку сучасної державності. Відновлення державного суверенітету, за який українці змагались протягом багатьох століть.

Проголошення незалежності України відіграло вирішальну роль у розпаді СРСР, відбулося ліквідування комуністичної тоталітарної системи.

28 червня 1996 року було прийнято Конституцію України. Основний закон остаточно проголосив Україну суверенною, незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою, визнав людину найвищою соціальною цінністю і утвердив народовладдя. Відбулося введення в обіг національної валюти - гривні.

Події 1991 року втілили столітні прагнення українців до суверенної держави.